, ,

LOL Love PŁACZ ZŁY WYGRYW WTF!?

Lekarze apelują o zachowanie mlecznych zębów, w przyszłości mogą uratować życie

Pożegnanie się ze swoim mlecznym zębem to coś w rodzaju rytuału dla dzieci na całym świecie. Oznacza, że dorastają i stają się coraz większe. Dla sporej grupy dzieci, oznacza to także prezent pod poduszką.

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa “Zębową wróżkę”, która składała nam wizytę w nocy i w zamian za mleczaka zostawia pieniążka. Zębowa wróżka bardzo ułatwia dzieciom pożegnanie się ze swoimi mleczakami i to dzięki niej przestają się już tak bać wyrywania zębów.

Ale co można zrobić z zębem, po wymianie na pieniążka?

Rodzice z reguły zachowują je jako sentymentalne pamiątki, ale sporo rodziców po prostu je wyrzuca. Zapewne nie myślałeś się nigdy, co można zrobić z mleczakiem swojego dziecka? Cóż, jak się okazuje, całkiem sporo…

Według badań wykonanych w 2003 roku przez National Institutes of Health, zęby dziecka są bogatym źródłem komórek macierzystych. Oznacz to, że jeśli w późniejszym życiu, Twoje dziecko będzie potrzebowało tkanki zastępczej, komórki macierzyste będą pozwalały na wyhodowanie wymaganej tkanki. Zęby mleczne mogą więc uratować życie i pomóc w regeneracji uszkodzeń organizmu wywołanych różnymi chorobami.

Kultury z całego świata posiadają swoje własne tradycje związane z dziecięcymi zębami.

Najpopularniejsza jest ta o “zębowej wróżce”. W kulturze nordyckiej, ząb dziecka przynosi szczęście – tylko może mniej w znaczeniu magicznym, ale bardziej medycznym – dzisiejsza medycyna znalazła zaskakujące zastosowanie zębów.

Komórki macierzyste można przechowywać przez wiele lat i wykorzystać w razie późniejszych problemów medycznych. Lekarze już nie raz udowodnili, że komórki macierzyste są niezastąpione w ratowaniu zdrowia i życia. Potrafią odbudować i zastąpić inne uszkodzone komórki. Okazuje się, że zamiana zęba na skromny prezent dla dziecka jest opłacalna.Za jakiś czas dziecko może mieć możliwość regeneracji wszelkiego rodzaju uszkodzonych tkanek, począwszy od komórek sercowych, aż po komórki mózgowe!

Ale należy pamiętać że  komórki macierzyste z upływem czasu mogą stracić swoje właściwości, dlatego przechowywanie zębów np. w pudełku nic nie da. Zęby dziecka muszą być świeże i jak najszybciej zawiezione do specjalnego laboratorium, które będzie przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jeśli w później dziecko będzie ich potrzebować, zęby zostaną przetransportowane z magazynu do szpitala, gdzie lekarze pozyskają z nich komórki macierzyste.

PODZIEL SIĘ tym ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.

Źródło i fotografie: littlethings.com
Lekarze apelują o zachowanie mlecznych zębów, w przyszłości mogą uratować życie
Ocena: 5 | Głosów: 3