Chociaż może to dziwić, dotychczas zamontowanie pralki w kuchni było w świetle obowiązujących przepisów nielegalne. Teraz w końcu ma się to zmienić. Resort infrastruktury i budownictwa przygotowuje nowelizację przepisów, które pamiętają jeszcze czasy PRL. I których nikt nie przestrzegał.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadził do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Chodzi o zmianę w przepisach, które np. nakładały na inwestora obowiązek wybudowania na osiedlu bloków wielorodzinnych trzepaka, bądź konieczność zaprojektowania w łazience miejsca zainstalowania automatycznej pralki domowej, a także usytuowania pojemnika na brudną bieliznę.
Teraz absurdalne przepisy z PRL, które przetrwały do naszych czasów, mają się w końcu zmienić.
I tak to do właściciela mieszkania będzie należała decyzja, gdzie i czy pralka będzie umieszczona. Ministerstwo swoją decyzję tłumaczy w ten sposób:
Od czasu kiedy powstał niniejszy przepis sposób, w jaki ludzie korzystają z pralek, jak i kiedy robią pranie, zmienił się. Pralki często umieszczane są w wydzielonych pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych, niekoniecznie w łazience, dlatego też wprowadzono regulację ogólną, mówiącą, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej.
Zmiany w przepisach budowlanych w 2017 r. Koniec z absurdem
Ale to nie wszystko. Resort zmieni także przepisy mówiące o tym, że można budować mieszkania o powierzchni użytkowej nie mniejsze niż 16 m2. Tę liczbę zwiększono do 25 m2:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami co najmniej jeden pokój w mieszkaniu powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16m2. Wobec powyższego analizując powierzchnię mieszkania jednopokojowego można założyć, że jego powierzchnia uwzględniając występujący aneks kuchenny bądź kuchnię, pomieszczenie łazienki oraz korytarz będzie optować w granicach 24-25 m2. Powierzchnia ta wydaje się być minimalną do zapewnienia odpowiedniego standardu użytkowania mieszkania jednopokojowego.
Co więcej, resort wykreślił także z przepisów nakaz, aby kuchnia i wnęka kuchenna była wyposażona w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew. Z przepisów zniknie też pojęcie wnęki kuchennej i zastąpi je aneks kuchenny. Ten będziemy mogli sobie zaprojektować w dowolnym pokoju pod warunkiem zastosowania w niej co najmniej wentylacji grawitacyjnej i kuchni elektrycznej.
Co więcej, ministerstwo zrobiło także ukłon dla rodzin z dziećmi. W budynkach gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 500 m2, a także stacji paliw, powinno znajdować się pomieszczenie do karmienia i przewijania dzieci.
Nie będzie problemu z parkingami
Nowe przepisy pozwolą również na poszerzenie parkingów przy nieruchomościach. Znika zapis o odpowiedniej odległości stawiania auta od okien domów. Dodatkowo, miejsca postojowe dla aut osobowych będą poszerzone do 2,5 m szerokości i 5 m długości.
Planowana data wejścia w życie nowych przepisów to 90 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.