,

LOL Love PŁACZ ZŁY WYGRYW WTF!?

Wyburzył ścianę w piwnicy. Znalazł coś niesamowitego

Może to trochę dziwne, ale piwnice wzbudzają we mnie lekki niepokój (jak i uwielu osób!). Zazwyczaj jest w nich dosyć nieprzyjemnie, zimno, wilgotno, no i nigdy nie wiadomo, co w takiej starej piwnicy się ukrywa…

Dla przykładu jeden z mieszkańców Turcji odkrył w 1963 roku coś, o czym mówi się do tej pory! A nawet możne to… zwiedzać.

Po wyburzeniu ściany mieszkaniec Derinkuyu w prowincji Nevsehir w Kapadocji, historycznej części Turcji, odkrył widoczny na zdjęciu pokój. Kiedy zszedł po schodkach, jego osłupienie było jeszcze większe!

Nie chodziło tylko o jeden pokój… W piwnicy odkrył jedno z wejść do podziemnego miasta! Naukowcy wyliczyli, że chodzi aż o osiem poziomów, na jakich rozwijało się dawne miasto Derinkuyu.

W podziemnym Derinkuyu znajdują się też np. świątynia czy ówczesna „fabryka” wina.

Szacuje się, że podziemia mogły pomieścić aż 20 tysięcy ludzi wraz z zwierzętami! W tunelach był specjalny system wentylacyjny zapewniający wystarczającą ilość tlenu.

Co ciekawe, w Kapadocji odkryto na obecną chwilę 37 podziemnych miast, ale Derinkuyu jest niezwykłe , ponieważ to jedyne miasto bezpośrednio połączone z innym – Kaymakli (do którego prowadzi liczący 8 kilometrów długości tunel).

W 1985 roku oba miasta umieszczono na światowej liście UNESCO jako jedne z najważniejszych zabytków światowej kultury.

Ponadto Derinkuyu i Kaymakli wchodzą w skład Parku Narodowego Göreme.

Nie do końca wiadomo, po co wybudowano to podziemne miasto. Jedną z teorii głosi iż był to schron chrześcijan. Jest to możliwe tym bardziej, że każdego z wejść do miasta strzegły olbrzymie, kamienne drzwi.

Obecnie, miasto jest atrakcją turystyczną.

Chcielibyście tam wejść? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

PODZIEL SIĘ tym ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.

Źródło i fotografie: shareably.net
Wyburzył ścianę w piwnicy. Znalazł coś niesamowitego
Ocena: 5 | Głosów: 7